Całkiem Nowe Jeruzalem

Autor: Piotr Jemioło, Gatunek: Poezja, Dodano: 10 sierpnia 2018, 19:43:54
[tekst został skasowany przez autora]

Komentarze (3)

  • Ir _
  • 10 sierpnia 2018, 20:58:13

  To jest / ciekawy/ tekst dla tych, którzy zetknęli się z filozofią.
  Pozwolę sobie zacytować fragment / za wiki/:

  "Największą sławę Zenon z Elei zdobył wysuwając swoje argumenty przeciwko ruchowi. Argumenty są cztery:

  I. Tzw. DYCHOTOMIA- przedmiot, gdy znajduje się w ruchu i ma przebyć jakąś drogę musi przebyć najpierw połowę tej drogi, potem połowę drogi pozostałej, potem połowę reszty i tak w nieskończoność. Jakkolwiek tedy mała jest droga, którą przedmiot ma przejść, zawsze musi przejść nieskończoną ilość odcinków, a tego w skończonym przeciągu czasu dokonać nie podobna, ruch więc jest niemożliwy.

  II. Tzw. ACHILLES- najszybszy biegacz nigdy nie dogoni najwolniejszego, Achilles nie dogoni żółwia, jeśli ten choć cokolwiek go wyprzedził. Goniący bowiem musi dojść najpierw do miejsca, z którego wyszedł goniony, ten zaś posunął się naprzód i tak będzie zawsze.

  III. Tzw. STRZAŁA- lecąca strzała w chwili teraźniejszej nie porusza się lecz spoczywa w powietrzu i nie przebiega żadnej przestrzeni i tak samo jest w każdej innej chwili. Ale czas składa się z chwil, więc strzała nie może posuwać się naprzód w powietrzu, lecz spoczywa.

  IV. Tzw. STADION- z przeciwnych stron poruszają się po liniach równoległych, z jednakową szybkością dwa przedmioty, które pozostają w jednakowym stosunku do trzeciego przedmiotu pozostającego w spoczynku. Każde z poruszających się ciał pokonuje tę samą odległość w różnym czasie, zatem odległość w stosunku do ciała poruszającego się z przeciwnej strony pokonana zostanie w czasie dwukrotnie krótszym niż względem przedmiotu nieruchomego. Jeśli więc pokonana przestrzeń i szybkość ruchu w obu przypadkach są jednakowe powstaje paradoks: dwukrotnie mniejszy odstęp czasu odpowiada dwukrotnie większemu, czyli połowa jest tożsama z całością"

 • Fajne, tylko ta zbitka "szacowne matrony" trochę sfatygowana, może poszukałbym czegoś nie przez kalkę?

  Też ostatnio myślałem o elektropopie! ---> https://www.youtube.com/watch?v=L_L94aaaH8k

 • Dzięki za komentarze. Daniel, dokonałem zmiany na:
  "matrony bez libido, faceci czujący pod skórą zimną dłoń".

  No i tytuł zmieniony na "Pionierzy", bo lepiej pasuje do całości tomu. (o pionierach, odkrywcach, mapach będzie tam sporo i w różnych kontekstach).

DODAJ KOMENTARZ: Skasowanych treści nie można komentować